استاندار کرمان: مدیران بانک‌ها اگر نمی‌توانند تسهیلات بپردازند، محترمانه بروند
شنبه 12 خرداد 1403 - 21:37:37
ایرنا

محمدمهدی فداکار در نشست شورای مسکن استان کرمان افزود: مدیر بانک های دولتی که نمی توانند تعهدات پرداخت تسهیلات مسکن را پرداخت کنند، استان را رها کنند و بروند زیرا معطل کردن مردم نوعی آسیب به دولت و مردم است.

وی با تاکید بر اینکه سازمان بازرسی برای پرداخت بانکی تعهدات تسهیلات مسکن پای کار بیاید اظهار داشت: بانک مسکن از منابع خود اضافه تر پرداخت می کند اما برخی از بانک های دولتی نتوانستند به تعهدات خود عمل کنند به عنوان مثال بانک ملت تعهد کرده اما اجرا نکرده و این موضوع تخلف است.

نماینده عالی دولت در استان کرمان عنوان کرد: در خصوص بانک های خصوصی نیز، حساب شرکت ها را از بانک هایی که به تعهدات خود عمل نمی کنند، خالی می کنیم، به موضوع بانک های خصوصی جداگانه خواهیم پرداخت اما بانک های دولتی باید کار استان را انجام دهند یا اینکه رها کنند و بروند.

وی گفت: سهم بانک های استان کرمان از پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن طی 2 تا سه روز آینده اعلام می شود و اگر پرداختی انجام نشود، سازمان بازرسی پای کار می آید؛ در واقع اینکه مردم پروانه ساختمانی خود را دریافت کردند اما تسهیلاتی به آنان پرداخت نشود، مفهومی ندارد.

فداکار در ادامه با بیان اینکه اجرای پروژه مسکن بلدالامین کرمان طی 2 تا سه ماه اخیر به خاطر کوتاهی بانک ها در پرداخت تسهیلات به تعویق افتاده است، خاطرنشان کرد: این پروژه ضمن تغییر ماهیت از ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی (ره) به وزارت راه و شهرسازی واگذار شده است.

وی همچنین با اشاره به میزان منابع و مصارف متفاوت بانک ها در استان کرمان تاکید کرد: شرکت های استان ضمن خالی کردن حساب خود از بانک های خصوصی که همکاری نمی کنند، این منابع را به بانک های دولتی بیاورند و در این زمینه کرمان نباید در تخصیص و پرداخت تسهیلات بانک های دولتی با دیگر استان ها تفاوتی داشته باشد.

استاندار کرمان با تاکید بر اینکه عملکرد برخی بانک ها در پرداخت تسهیلات قابل دفاع نیست ابراز داشت: 300 نفر برای بانک ملی تعیین شعبه شدند و این بانک حتی یک فقره پرداختی نداشته است.

وی افزود: خط اعتباری دولت برای پروژه های مسکن پیگیری می شود و امیدواریم مشکلات این حوزه رفع شود.

20 هزار قطعه زمین در کرمان آماده واگذاری است

فداکار بیان کرد: 20 هزار قطعه زمین در شهرهای مختلف استان کرمان آماده واگذاری شده که رقم بزرگی است و به صورت هفتگی به متقاضیان واگذار می شود اما پرداخت تسهیلات برای ساخت این زمین ها باید در سیستم بانکی تعیین تکلیف شود.

وی ادامه داد: بزرگترین مشکل ما برای تامین زمین مربوط به شهر کرمان است و بنیاد مسکن به خصوص در شهرها و روستاهایی که مردم متقاضی هستند، باید زمین را تامین کند.

استاندار کرمان با بیان اینکه مشکل آماده سازی پروژه اراضی ماهان رفع شده است گفت: واگذاری پروژه های آماده نیز در سفر مقامات کشوری انجام می‌گیرد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه واگذاری زمین در برخی مناطق شهر کرمان به صورت هر هشت نفر یک قطعه بوده است تصریح کرد: مصوب کردیم که این آمار برای هر 2 نفر یک قطعه زمین باشد که اتفاق مهمی است.

غفلت بنیاد شهید از واگذاری زمین به ایثارگران

فداکار در پاسخ به مشکلات واگذاری زمین به خانواده شهدا و ایثارگران نیز گفت: وضعیت مسکن فرزندان شهدا به سرعت تعیین تکلیف شود تا مردم معطل نشوند.

وی ادامه داد: براساس تفاهم نامه بین راه و شهرسازی و بنیاد شهید، هر زمین به 2 نفر متقاضی بنیاد شهید واگذار می شود لذا طی نامه ای پیشنهاد کردیم که زمین به این قشر به صورت مستقل واگذار شود اما بنیاد شهید استان کرمان آن را پیگیری نکرده است؛ بنیاد شهید و راه و شهرسازی تفاهم‌نامه خود را اصلاح کنند و ما در استان برای واگذاری مستقل مشکلی نداریم.

تاکید بر تامین مسکن روستاها

استاندار کرمان با تاکید بر پیگیری برای آماده سازی و واگذاری زمین های روستایی گفت: مردم در صورت تحویل به موقع زمین در روستا به شهرها نمی روند و این موضوع بار بزرگی را از دوش شهرها برمی دارد، ضمن آنکه هزینه های آماده سازی در روستاها، بسیاری هزینه های ساخت و ساز و نرخ تسهیلات برای مردم از شهر کمتر است.

وی با تاکید بر ضرورت سرعت بخشیدن به اجرای پروژه های مسکن به ویژه در جنوب استان کرمان عنوان کرد: برخی روستاها شاید به واسطه کوهستانی بودن و یا زمین های کشاورزی اطراف، زمین لازم را برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن و امکان توسعه را نداشته باشد اما بخشی از روستاهای بزرگ ما امکان واگذاری زمین و جمعیت را دارند، لذا آماده سازی زمین در مناطقی که متقاضی دارند، بایستی به سرعت انجام شود.

فداکار اظهار داشت: اینکه هزینه های ساخت و ساز و مسکن در روستاها کمتر است، برای متقاضیان در این مناطق انگیزه ایجاد می کند و بایستی بحث واگذاری با جدیت در روستاها انجام شود؛ در بدترین وضعیت نیز مشکلی برای پیمانکاران در اجرای این پروژه ها وجود نخواهد داشت و وزارت راه و شهرسازی نقشه و طرح ها را ارائه می کند تا امور اجرایی به سرعت و با اولویت سال های گذشته آغاز شود.

وی با بیان اینکه به سهم خود در تامین زیرساخت پروژه های مسکن استان کرمان کمک می کنیم یادآور شد: اولویت با تامین آب و برق است و اگر این زیرساخت به خیابان اصلی برود، زمین های اطراف زنده می شود و مردم توسعه را می بینند و سرمایه گذاری می کنند.

سیدمصطفی آیت اللهی موسوی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان نیز در این نشست گفت: استان کرمان تعهدات 30 درصدی خود را در تامین زیرساخت های نهضت ملی مسکن تامین کرده است.

محمدرضا وحیدی رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان گفت: جلسات مختلفی برای نهضت ملی مسکن و مسکن مهر در استان کرمان برگزار کردیم و در این زمینه شمال استان 53 سایت دارد که برای تامین زیرساخت این سایت ها در مجموع به 60 هزار میلیارد ریال (شمال و جنوب استان) نیاز داریم که 20 هزار میلیارد ریال سهم استان می شود.


http://nasimesharq.ir/fa/News/14147/استاندار-کرمان-مدیران-بانک‌ها-اگر-نمی‌توانند-تسهیلات-بپردازند،-محترمانه-بروند
بستن   چاپ