آخرین مطالب

در سال رونق تولید

خام فروشی متوقف می‌شود اقتصادی

خام فروشی متوقف می‌شود

  بزرگنمایی:


به گزارش نسیم شرق ،جعفر سرقینی افزود: از سال 92 وزارتخانه اقداماتی را برای جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی انجام داده و در دو دسته اصلی تقسیم بندی کرد که یکی از آن موارد ایجاد محدودیت قانونی برای صادرات مواد خام معدنی بود و بدین منظور معافیت‌های مالیاتی صادرات مواد خام معدنی را برداشتیم و از طریق قانون و وضع عوارض حداقل 5 درصدی بر صادرات مواد خام برای سال 97 و 8 درصد برای امسال و 10 درصد برای سال آینده خام فروشی را کنترل کردیم.
وی اضافه کرد: اقدام دوم این بود که زنجیره تولید فولاد را کامل کردیم و امروز زنجیزه نامتوازن فولاد متوازن شده به طوری که کل زنجیره فولاد که در سال 92 حدود 120 میلیون تن ظرفیت تولید داشت، امروز به حدود 210 میلیون تن رسیده است و می‌توان گفت: طی 5 سال 90 میلیون تن به ظرفیت زنجیره فولاد افزوده شد که خود باعث کنترل صادرات سنگ آهن شده است.
سال گذشته 15 میلیون تن سنگ آهن خام صادراتی به مصرف داخلی رسید
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با ذکر آماری از صادرات مواد معدنی و صنایع معدنی گفت: در سال 91 صادرات سنگ آهن خام 23 میلیون تن بوده و در سال 97 به 8 میلیون تن کاهش یافته و 15 میلیون تن آن با ورود به صنایع کشور به ارزش افزوده تبدیل شده است.
وی افزود: در سال گذشته 8 میلیون و 200 هزار تن فولاد به خارج از کشور صادر شد که در واقع می‌توان گفت: بخشی از آن سنگ آهن تولیدی بود که قبلا صادر می‌شده و توانستیم با جلوگیری از خام فروشی آن را در این چرخه وارد کنیم.
به گفته وی این میزان صادرات فولاد درسال گذشته از تولید 25 میلیون تنی فولاد صورت گرفته است و در سال جاری نیز در نظر است تولید فولاد به 28 میلیون تن افزایش یابد و 12 میلیون تن صادر شود.
سرقینی در بخش دیگری از صحبت خود تعریف پهنه‌های جدید معدنی را فعالیت اصلی این معاونت عنوان کرد و افزود: با انجام ژئوفیزیک هوایی و اقدامات زمینی و حفاری‌های اولیه و با تعریف پهنه‌ها و با انجام عملیات اکتشاف پهنه‌ها ذخایرمعدنی فلزی کشف شده حدود دو برابر شد.
وی اضافه کرد: با تعریف پهنه‌ها از سال 93 تاکنون توانستیم سرمایه‌ها را به سمت اکتشاف جذب کنیم و امروز سرمایه گذاری خوبی در اکتشاف انجام شده وذخایر خوبی هم کشف شده است.
سرقینی با بیان اینکه شرکت‌های عمومی اقبال بیشتری در این زمینه داشتند وایمیدرو وسازمان زمین شناسی هم مشارکت کردند گفت: در بخش آهن ذخیره باقی مانده حدود 2 میلیارد تن بود که 2 میلیارد تن دیگر نیز کشف شد و همچنان حفاری‌ها ادامه دارد که البته بعد از حفاری‌ها نتیجه قطعی اعلام می‌شود.
وی اضافه کرد: در بخش مس نیز پیش بینی می‌شود 1.5 میلیارد تن به ذخیره فعلی اضافه شده و ذخایر را دو برابر کند البته بعد از حفاری‌ها نتیجه قطعی اعلام می‌شود.
سرقینی ادامه داد: طی 4 و 5 سال اخیر از ژئوفیزیک هوایی استفاده کردیم و در دولت فعلی (دولت 11 و 12) نزدیک به 250 هزار کیلومتر خطی پرواز انجام شد البته این روش به تنهایی کافی نیست و اطلاعات اولیه‌ای را به ما می‌دهد ما باید در اقدامات زمینی به ویژه حفاری قطعیت ذخیره را تشخیص دهیم در واقع ژئوفیزیک هوایی مناطق امید بخش را نشان می‌دهد و سپس بر آن اساس حفاری‌ها جرا می‌شود.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: سال 97 در حوزه معدن و صنایع معدنی کشور، علیرغم همه مضایق، علاوه بر تامین نیاز داخل 8 میلیارد دلار صادرات هم انجام شد و واردات مواد معدنی کمتر از 50 میلیون دلار در دو زمینه زغال سنگ و سنگ منگنز بوده است که بسیار ناچیز است.
با اجرای نقشه راه معدن، کار در این بخش سرعت می‌گیرد
سرقینی تصریح کرد: نقشه راه معدن با کمک بخش خصوصی و کارگروه معدن مجلس تعریف و تصویب شد و در سال گذشته بخش کمی اجرا شد و امسال هم در مرحله احصاء مسئولیت هر کدام از معاونت‌ها و سازمان‌های زیر مجموعه به صورت دقیق هستیم، اهداف کمی و کیفی تعریف شده و با اجرای این نقشه کاردربخش معدن سرعت می‌گیرد.
صادرات سنگ آهن به نفع کشور نیست
این مقام مسئول ادامه داد: طبق اهداف سند چشم انداز، اهداف ما در صنعت فولاد قابل دستیابی است وبر این اساس رسیدن به 55 میلیون تن ظرفیت فولاد را تعریف کرده ایم و این در حالی است که هم اکنون 35 میلیون تن ظرفیت راه اندازی شده داریم حدود 10 میلیون تن بالای 50 درصد پیشرفت دارد و 10 میلیون تن در شرف تعریف و شروع به کار است.
وی تاکید کرد: برای تامین سنگ آهن مورد نیاز حداقل 140 میلیون تن سنگ آهن نیازداریم و یکی از مشکلات اصلی ماست و برای اینکه بتوانیم این میزان را تامین کنیم یا باید ذخایر جدید کشف کنیم و یا واردات انجام دهیم به عبارت دیگر صادرات سنگ آهن الان به نفع کشور نیست.
معاون وزیر گفت: درزمینه مس هم به اهداف نزدیکیم و می‌توان گفت: فقط درمورد کشف ذخایر سنگ آهن با چشم انداز فاصله داریم که امیدوارم نزدیک شویم.
سرقینی در ادامه تشریح کرد: طبق برآورد‌ها معدن در GDP کشور 1.2 درصد به صورت مستقیم و با صنایع معدنی بلافصل خود 7.5 درصد نقش دارد.
وی با بیان اینکه بودجه ناچیزی به توسعه زیر ساخت‌های معدنی اختصاص یافته است گفت: ارزش مواد معدنی و صنایع معدنی اصلی تولیدی کشور حدود 20 میلیار دلار است، اما آیا در مقابل این عدد و متناسب با آن در زیرساخت ها‌ی معدنی هزینه می‌کنیم؟ این در حالی است که هزینه توسعه و ایجاد زیر ساخت‌ها اعم از جاده‌های معدنی، برق و آب و.. هم بردوش سرمایه گذاران است و انتظار است این مورد هم در قوانین بودجه دیده شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

جشنواره بومی و محلی

انتصاب رؤسای بنیاد مستضعفان و کمیته امداد

انهدام شبکه جاسوسی سیا در ایران

بهره‌مندی 19 هزار کودک از سبد غذایی کمیته امداد

کلاهبرداری سایبری با ترفند تور‌های ارزان قیمت

صعود کرمان به مرحله بالاتر لیگ واترپلو زیر 14 سال کشور

کرمان قهرمان رقابت‌های والیبال جوانان استان شد

کاراته کای کرمانی بر فراز آسیا ایستاد

تب کریمه کنگو در کمین است

رشد 108 درصدی وصول مطالبات معوق بانک‌ها در کرمان

جمع آوری بخاری‌های نفتی در کلیه مدارس

سرانجام ورود تبلت و سیم کارت دانش آموزی به مدارس به کجا رسید؟

اختلالی که باعث می‌شود رنگتان زرد شود +دلایل ابتلا به یرقان

سومین کارخانه نوآوری کشور در شیراز راه‌اندازی می‌شود

دلایل و انواع اختلال خواب/ بی‌خوابی به سراغ چه کسانی می‌آید؟

کاهش وابستگی کشور در تولید لوازم خانگی فلزی

جزئیات طرح معافیت 20 ساله مالیاتی برای تولیدکنندگان داخلی/ کاهش 2 درصد از بیکاری فارغ‌التحصیلان

هدیه ازدواج تامین اجتماعی به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

آخرین اخبار از افزایش حقوق کارگران

آزمون به عنوان بهترین بازیکن زمین در دیدار مقابل سوچی انتخاب شد

قدرت دفاعی و تهاجمی ایران برای متجاوزین غافلگیرکننده است

لغو برخی خصوصی‌سازی‌ها با ورود وزارت اطلاعات

کشف 319 کیلوگرم تریاک از کاروان موتوری اشرار

نفس فهرجی‌ها به شماره افتاد/ غلظت ریزگردها 27 برابر حد مجاز

نفتکش توقیف‌شده انگلیسی آخرین بار کجا سیگنال مکان‌یابی فرستاد؟

خودروی سرقتی به مقصد نرسید

آسمان کرمان غبارآلود می شود

شگفتی کرمانی‌ها در رقابت‌های تنیس رده‌های سنی

ابتکار شهرداری تهران با برگزاری قرعه کشی/ بطری و شیشه بدهید دوچرخه برقی هدیه بگیرید

لاریجانی: انگلیسی‌ها دزدی کردند، سپاه هم جوابشان را داد

راه‌اندازی خانه «کودک» در فهرج

مسموم شدن 30 نفر در استخر

آغاز اعزام زائران حج تمتع از کرمان

زیره، دانه‌ای شگفت انگیز از دل کویر

کشف 300 کیلوگرم مواد مخدر در شهرستان ریگان

تبریک کسب مدال تاریخی شمشیربازی

توقیف یک فروند نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز

رهبر انقلاب درگذشت حجت السلام حاج سید علیرضا حائری را تسلیت گفتند

ادعای روز گذشته رئیس جمهور آمریکا در خصوص سرنگونی پهپاد ایرانی کِذب است

برگزاری جشنواره بازی‌های بومی و محلی در فهرج + تصاویر

11 کشته در سقوط مینی بوس به گردنه فرعی شاه ولایت

افزایش قیمت گندم منتفی است

کنترل سلامت شیر خام در مراکز عرضه فرآورده‌های دامی در انار

آشنایی با محدودیت‌های بیماران مبتلا به فشار خون در سفر حج

زنده شدن جوان 20 ساله در مراسم تشییع جنازه‌اش!

پیله‌های پردرآمد در رابر کرمان

تخریب دیوار‌های ارگ بم از شایعه تا واقعیت + تصاویر

تبی که می تواند کشنده باشد / هشدار به ذبح کنندگان دام

کم آبی گریبان درختان پارک جنگلی کرمان را هم گرفت

معرفی شرکت‌های متخلف حوزه حمل و نقل جنوب کرمان