آخرین مطالب

رییس کل دادگستری استان کرمان:

قوه قضاییه به قضات تحولگرا نیاز دارد اخبار استان کرمان

قوه قضاییه به قضات تحولگرا نیاز دارد

  بزرگنمایی:

به گزارش نسیم شرق ، یدالله موحد ،رییس کل دادگستری استان کرمان در افتتاحیه چهارمین دوره کارآموزی قضایی استان گفت: قوه قضاییه بنا دارد در چارچوب بیانیه گام دوم انقلاب و سند تحولی خود حرکت کند و بدون قضات تحول گرا به توفیقی در این زمینه دست نخواهدیافت.

او افزود: قوه قضاییه به اتکای عناصر فرهیخته، مومن، معتقد، خلاق و برنامه ریز می‌تواند گامی رو به جلو برداشته و بر حجم بالای مشکلات، معضلات و چالش‌های موجود غلبه کند.

موحد با بیان این مطلب که کارآموزان، آینده سازان دستگاه قضایی هستند، بیان کرد: قوه قضاییه اگر برای تحول خود برنامه ریزی می‌کند، براساس توانمندی و ظرفیت نیرو‌های جوانی است که در این قوه حضور دارند تا دستگاه قضایی را در تراز انقلاب اسلامی و قضاوت امام علی (ع) برسانند.

رییس شورای قضایی استان کرمان تصریح کرد: اگر قضات خود را برای اجرای توصیه‌های امام علی (ع) در مسیر تحقق عدالت و اجرای برنامه تحولی قوه قضاییه آماده نکنند، قوه قضاییه بر چه اساسی می‌تواند در این راستا گام بردارد.

موحد با اشاره به این مطلب که قضات ارزشمندترین سرمایه قوه قضاییه هستند، تاکید کرد: دستگاه قضایی، قاضی محور است، زیرا قاضی می‌تواند حرکت و تحول مورد نظر در حوزه‌های مختلف را ایجاد کند.

او از تلاش‌های معاونت نیروی انسانی و فرهنگی دادگستری و واحد آموزش در راستای برگزاری دوره‌های کارآموزی قضایی قدردانی کرد و گفت: کیفیت دوره‌های کارآموزی قضایی در استان کرمان به نحوی است که تاثیرات آن در عملکرد قضات قابل مشاهده است و استان کرمان در این زمینه از استان‌های پیشتاز در کشور به شمار می‌رود.

رییس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به این مطلب که شرکت کنندگان چهارمین دوره کارآموزی قضایی استان کرمان باید از امروز تسلط بر اخلاق و رفتار متناسب با شخصیت قضایی را تمرین کنند، گفت: قضات با محدودیت‌های زیادی روبرو هستند، زیرا کوچکترین رفتار آن‌ها از سوی مردم مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و رفتار آن‌ها باید به نحوی باشد که به جایگاه قضا در جامعه خدشه‌ای وارد نکند.

موحد اظهارداشت: استان کرمان در حالی برای برگزاری دوره‌های کارآموزی قضایی اقدام کرد که سایر استان‌ها تجربه خوبی در این زمینه نداشته اند.

او با اشاره به کاهش زمان دوره کارآموزی، بیان کرد: معتقدم باید در بازه زمانی برگزاری این دوره بازنگری شده و فرصت بیشتری به کارآموزان داده شود، زیرا این افراد پس از طی دوره کارآموزی، مسئولیت می‌پذیرند و در صورت نداشتن تجربه و دانش لازم برای شروع کار قضائی با مشکلات متعددی روبرو خواهند شد.

رییس کل دادگستری استان کرمان با بیان این مطلب که دوره‌های کارآموزی قضایی برای تحصیل تجارب لازم علمی و قضائی برگزارمی شود، گفت: کاهش زمان دوره کارآموزی مسئولیت کارآموزان قضایی را افزایش می‌دهد، زیرا باید با بهره گیری از این فرصت اندک، دانش علمی و عملی موردنیاز برای ادامه کار خود را کسب کنند.

موحد با اشاره به این مطلب که منصب قضا بسیار خطیر و حساس است و در تعالیم عالیه دین اسلام نیز منصب قضا ویژگی و جایگاه فوق العاده مهمی دارد، گفت: امام علی (ع) در نامه خود به مالک اشتر فرموده اند که قاضی باید ویژگی‌هایی داشته باشد که بخش اول آن این است که قضات از میان کسانی انتخاب شوند که مراجعه فراوان به آن‌ها نباید آن‌ها را خسته کرده و در تنگنا قرار گیرند و تحقق این امر نیاز به سعه صدر بالا دارد، زیرا حجم مراجعات به قضات به قدری است که هیچ یک از مدیران اجرایی چنین حجم مراجعاتی را ندارند.

اوتصریح کرد: ویژگی دوم برای قضات از نگاه امام علی (ع) این است که برخورد متخاصمان با یکدیگر، او را به خشم و کج خلقی وا ندارد و صبور باشد.

رییس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به این مطلب که براساس توصیه‌های امام علی (ع) قاضی نباید بر اشتباهات خود پافشاری کند، گفت: هر فرد ممکن است در فهم یک تصمیم و حکم دچار اشتباه شود و مهم این است که در هر جایی که متوجه اشتباه خود شد، باید به سمت حق برگردد.

او با بیان اینکه افراد در منصب قضاوت باید طمع را از دل بیرون کرده و به فهم اندک از مطالب اکتفا نکنند، عنوان کرد: قاضی در شبهات باید از همه محتاط‌تر عمل کند، در یافتن و تمسک برهان و دلیل از همه مصرتر باشد، در یافتن مدارک و مستندات رای اصرار وی از همه بیشتر باشد، در کسب امور شکیبا‌تر باشد و در مسیر اجرای حق از همه قاطع‌تر باشد.

موحد گفت: قاطعیت قاضی به معنای آن است که پس از کشف حقیقت، تصمیم قانونی و قضایی را محکم بگیرد و در اجرای قانون کوتاه نیاید.

او با اشاره به این مطلب که قاضی باید از کسانی باشد که ستایش فراوان آن‌ها را تحت تاثیر قرار ندهد، گفت: منصب قضا باید آنقدر قدر داشته باشد که کسی نتواند به آن نفوذ کند.

موحد با اشاره به این مطلب که نظارت پذیری قضات موضوعی بسیار مهمی و لازمه هر کار اجرایی است، گفت: عیون حاکم باید همیشه تیزبین و فعال بوده و همه جا ناظر بر رفتار عمال حکومتی باشد تا کار‌ها به خوبی به سامان برسد.

اسلامی معاون منابع انسانی و فرهنگی دادگستری استان کرمان نیز با اشاره به این مطلب که دوره آماده سازی علمی کارآموزان قضایی در شش ماه اخیر انجام شده، اظهار کرد: دوره مقدماتی چهارمین دوره کارآموزی قضایی از دوم آبانماه 98 با حضور 48 کارآموز آغاز شده و با احتساب افرادمعرفی شده از مرکز در مجموع این دوره با حضور 52 نفر برگزار می‌شود.

او افزود: کارآموزان قضایی در دوره مقدماتی تاکنون 19 عنوان درسی را در قالب 552 ساعت فراگرفته اند و 16 نفر از قضات باتجربه استان کرمان کار آموزش این عناوین درسی را بر عهده داشته اند.

معاون منابع انسانی و فرهنگی دادگستری استان کرمان با اشاره به توجه ویژه دستگاه قضایی استان کرمان به کیفیت و نظم دوره‌های کارآموزی، تصریح کرد: کیفیت دوره‌های کارآموزی در استان کرمان در سطح بالا و کم نظیری نسبت به سایر استان‌ها قرار دارد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

مهرداد میناوند درگذشت

مسئولیت اجتماعی معادن جلوی تخلیه روستاها را بگیرد

هیات دولت با اصلاح قانون تاسیس دهیاری‌های خودکفا موافقت کرد

با اتمام کرونا شرایط مساجد به حالت قبل بر می گردد

میناوند شرایط جدا شدن از دستگاه تنفس مصنوعی را ندارد

لزوم اخذ گواهی نداشتن سوء پیشینه برای داوطلبان انتخابات شورا‌ها

کشف انبار بزرگ روغن موتور و ترمز خودرو در کرمان

احضار وزیر ارتباطات ارتباطی به پهنای باند ندارد

ثبت نام طرح پیش فروش یک ساله 7 محصول ایران‌خودرو از امروز به مدت سه روز آغاز شد.

قیمت هر کیلو خرما در مبدا 22 هزار تومان

سارق معابر کرمان بازداشت شد

مهلت ثبت نام در سامانه سجام تمدید شد

نامه محسن هاشمی به فائزه؛ عذرخواهی کن

پرداخت 700 میلیارد تومان اعتبار به شهرداری‌های کرمان

کشف دام قاچاق در جاده بم -زاهدان

قدردانی خانواده «حاج قاسم» از ملت ایران برای برگزاری آیین‌های سالگرد شهادت سردار دل‌ها

رونمایی از پایگاه موشکی سپاه در سواحل خلیج فارس

تحریم‌ها باید فوراً متوقف شود

باید در مقابل توطئه های دشمن بیدار بود

افتتاح طرح محرومیت زدایی

چند نکته مهم درباره آغاز غنی‌سازی 20 درصد اورانیوم

توقیف شناور کره جنوبی توسط نیروی دریایی سپاه

دلیل حمله شدید کرونا به ریه‌ها چیست؟

رو نمایی از تندیس سردار حاج قاسم سلیمانی در نرماشیر + گزارش تصویری

جوان فهرجی جنگل را در عمق کویر سیراب می‌کند

حکم اعدام دو تروریست و یک شرور اجرا شد

آیا استنشاق بخار اکالیپتوس در دوران همه گیری کرونا مفید است؟

حال عمومی داوطلبان تزریق واکسن ایرانی کرونا خوب است

ناگفته های عادل عبدالمهدی درباره شهید سلیمانی

حاجی‌میرزایی: سال آینده شرایط فرهنگیان بهتر از امسال خواهد بود

9 راهکار ساده برای پیشگیری از ابتلا به آلزایمر

سرودی برای سردار

هفته نامه کیمیای شرق منتشر شد

آیت‌الله مصباح یزدی دارفانی را وداع گفت

ادامه جستجوی پیکر کوهنوردان/ کشف 8 جسد تاکنون

مستند «حاج قاسم» جمعه پخش می‌شود

«عاموس» سریال خانه امن را بشناسیم/ امید منافقین بعد از ترامپ به کیست؟

ابعاد فنی بزرگترین حملات سایبری تاریخ آمریکا/ این حمله ممکن است مقدمات حملات گسترده‌تر باشد

بازخوانی خاطراتی از زلزله بم

امام جمعه شوشتر درگذشت

روزانه و ساعتی در حال بی اثر کردن تحریم‌ها هستیم/ امروز مناطق قرمز و تاحدودی نارنجی در کشور نداریم

صدای پای خدمت جهادگران در مناطق محروم شرق کرمان

دومین محصول باغی فهرج به بازار آمد

بیمارستان های کرمان میزبان 420بیمار کرونایی

آخرین آمار کرونا؛فوت 223 بیمار کووید19 در کشور

برداشت مرکبات در فهرح+ گزارش تصویری

کرونا در کمین چله‌نشینان

روحانی:‌ دولت نخواهد گذاشت عده‌ای پایان تحریم را به تأخیر بیندازند

دمیدن روح امید در روستاهای ریگان با طرح‌های محرومیت‌زدایی سپاه

فرآیند ثبت نام سهامداران عدالت در سامانه سجام اعلام شد