آخرین مطالب

رییس کل دادگستری استان کرمان:

قوه قضاییه به قضات تحولگرا نیاز دارد اخبار استان کرمان

قوه قضاییه به قضات تحولگرا نیاز دارد

  بزرگنمایی:

به گزارش نسیم شرق ، یدالله موحد ،رییس کل دادگستری استان کرمان در افتتاحیه چهارمین دوره کارآموزی قضایی استان گفت: قوه قضاییه بنا دارد در چارچوب بیانیه گام دوم انقلاب و سند تحولی خود حرکت کند و بدون قضات تحول گرا به توفیقی در این زمینه دست نخواهدیافت.

او افزود: قوه قضاییه به اتکای عناصر فرهیخته، مومن، معتقد، خلاق و برنامه ریز می‌تواند گامی رو به جلو برداشته و بر حجم بالای مشکلات، معضلات و چالش‌های موجود غلبه کند.

موحد با بیان این مطلب که کارآموزان، آینده سازان دستگاه قضایی هستند، بیان کرد: قوه قضاییه اگر برای تحول خود برنامه ریزی می‌کند، براساس توانمندی و ظرفیت نیرو‌های جوانی است که در این قوه حضور دارند تا دستگاه قضایی را در تراز انقلاب اسلامی و قضاوت امام علی (ع) برسانند.

رییس شورای قضایی استان کرمان تصریح کرد: اگر قضات خود را برای اجرای توصیه‌های امام علی (ع) در مسیر تحقق عدالت و اجرای برنامه تحولی قوه قضاییه آماده نکنند، قوه قضاییه بر چه اساسی می‌تواند در این راستا گام بردارد.

موحد با اشاره به این مطلب که قضات ارزشمندترین سرمایه قوه قضاییه هستند، تاکید کرد: دستگاه قضایی، قاضی محور است، زیرا قاضی می‌تواند حرکت و تحول مورد نظر در حوزه‌های مختلف را ایجاد کند.

او از تلاش‌های معاونت نیروی انسانی و فرهنگی دادگستری و واحد آموزش در راستای برگزاری دوره‌های کارآموزی قضایی قدردانی کرد و گفت: کیفیت دوره‌های کارآموزی قضایی در استان کرمان به نحوی است که تاثیرات آن در عملکرد قضات قابل مشاهده است و استان کرمان در این زمینه از استان‌های پیشتاز در کشور به شمار می‌رود.

رییس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به این مطلب که شرکت کنندگان چهارمین دوره کارآموزی قضایی استان کرمان باید از امروز تسلط بر اخلاق و رفتار متناسب با شخصیت قضایی را تمرین کنند، گفت: قضات با محدودیت‌های زیادی روبرو هستند، زیرا کوچکترین رفتار آن‌ها از سوی مردم مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و رفتار آن‌ها باید به نحوی باشد که به جایگاه قضا در جامعه خدشه‌ای وارد نکند.

موحد اظهارداشت: استان کرمان در حالی برای برگزاری دوره‌های کارآموزی قضایی اقدام کرد که سایر استان‌ها تجربه خوبی در این زمینه نداشته اند.

او با اشاره به کاهش زمان دوره کارآموزی، بیان کرد: معتقدم باید در بازه زمانی برگزاری این دوره بازنگری شده و فرصت بیشتری به کارآموزان داده شود، زیرا این افراد پس از طی دوره کارآموزی، مسئولیت می‌پذیرند و در صورت نداشتن تجربه و دانش لازم برای شروع کار قضائی با مشکلات متعددی روبرو خواهند شد.

رییس کل دادگستری استان کرمان با بیان این مطلب که دوره‌های کارآموزی قضایی برای تحصیل تجارب لازم علمی و قضائی برگزارمی شود، گفت: کاهش زمان دوره کارآموزی مسئولیت کارآموزان قضایی را افزایش می‌دهد، زیرا باید با بهره گیری از این فرصت اندک، دانش علمی و عملی موردنیاز برای ادامه کار خود را کسب کنند.

موحد با اشاره به این مطلب که منصب قضا بسیار خطیر و حساس است و در تعالیم عالیه دین اسلام نیز منصب قضا ویژگی و جایگاه فوق العاده مهمی دارد، گفت: امام علی (ع) در نامه خود به مالک اشتر فرموده اند که قاضی باید ویژگی‌هایی داشته باشد که بخش اول آن این است که قضات از میان کسانی انتخاب شوند که مراجعه فراوان به آن‌ها نباید آن‌ها را خسته کرده و در تنگنا قرار گیرند و تحقق این امر نیاز به سعه صدر بالا دارد، زیرا حجم مراجعات به قضات به قدری است که هیچ یک از مدیران اجرایی چنین حجم مراجعاتی را ندارند.

اوتصریح کرد: ویژگی دوم برای قضات از نگاه امام علی (ع) این است که برخورد متخاصمان با یکدیگر، او را به خشم و کج خلقی وا ندارد و صبور باشد.

رییس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به این مطلب که براساس توصیه‌های امام علی (ع) قاضی نباید بر اشتباهات خود پافشاری کند، گفت: هر فرد ممکن است در فهم یک تصمیم و حکم دچار اشتباه شود و مهم این است که در هر جایی که متوجه اشتباه خود شد، باید به سمت حق برگردد.

او با بیان اینکه افراد در منصب قضاوت باید طمع را از دل بیرون کرده و به فهم اندک از مطالب اکتفا نکنند، عنوان کرد: قاضی در شبهات باید از همه محتاط‌تر عمل کند، در یافتن و تمسک برهان و دلیل از همه مصرتر باشد، در یافتن مدارک و مستندات رای اصرار وی از همه بیشتر باشد، در کسب امور شکیبا‌تر باشد و در مسیر اجرای حق از همه قاطع‌تر باشد.

موحد گفت: قاطعیت قاضی به معنای آن است که پس از کشف حقیقت، تصمیم قانونی و قضایی را محکم بگیرد و در اجرای قانون کوتاه نیاید.

او با اشاره به این مطلب که قاضی باید از کسانی باشد که ستایش فراوان آن‌ها را تحت تاثیر قرار ندهد، گفت: منصب قضا باید آنقدر قدر داشته باشد که کسی نتواند به آن نفوذ کند.

موحد با اشاره به این مطلب که نظارت پذیری قضات موضوعی بسیار مهمی و لازمه هر کار اجرایی است، گفت: عیون حاکم باید همیشه تیزبین و فعال بوده و همه جا ناظر بر رفتار عمال حکومتی باشد تا کار‌ها به خوبی به سامان برسد.

اسلامی معاون منابع انسانی و فرهنگی دادگستری استان کرمان نیز با اشاره به این مطلب که دوره آماده سازی علمی کارآموزان قضایی در شش ماه اخیر انجام شده، اظهار کرد: دوره مقدماتی چهارمین دوره کارآموزی قضایی از دوم آبانماه 98 با حضور 48 کارآموز آغاز شده و با احتساب افرادمعرفی شده از مرکز در مجموع این دوره با حضور 52 نفر برگزار می‌شود.

او افزود: کارآموزان قضایی در دوره مقدماتی تاکنون 19 عنوان درسی را در قالب 552 ساعت فراگرفته اند و 16 نفر از قضات باتجربه استان کرمان کار آموزش این عناوین درسی را بر عهده داشته اند.

معاون منابع انسانی و فرهنگی دادگستری استان کرمان با اشاره به توجه ویژه دستگاه قضایی استان کرمان به کیفیت و نظم دوره‌های کارآموزی، تصریح کرد: کیفیت دوره‌های کارآموزی در استان کرمان در سطح بالا و کم نظیری نسبت به سایر استان‌ها قرار دارد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

کارناوال‌های تبلیغاتی برای نامزدهای انتخاباتی ممنوع است/ نگران کرونای هندی و آفریقای جنوبی در جنوب کشور هستیم

6مصدوم در واژگونی پژو 405

.303 زندانی در کرمان مشمول عفو رهبری شدند

ساعات فعالیت بانک‌های کرمان اعلام شد

الزام به روزرسانی وب سایت‌های دستگاه‌های اجرایی در کرمان

عفو وتخفیف مجازات303 محکوم زندانی در کرمان

نامزدهای انتخاباتی و حامیانشان از تخریب یکدیگر بپرهیزند/ رهبران منطقه به یاری مقاومت فلسطین بشتابند

برگزاری جشن ازدواج آسان 20 زوج جوان در فهرج

طرح «به روستا بر می‌گردم» اجرایی می‌شود

نکاتی که بعد از تزریق واکسن کرونا باید رعایت کنید

جهادگری در دل کویر فهرج؛ از ساخت سرپناه تا آبرسانی در روستای محروم

هرکسی می‌تواند واکسن کرونا وارد کند

نام‌نویسی داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری از 21 اردیبهشت

اعلام ویژه برنامه‌های ماه رمضان در شبکه قرآن

نتایج فاز3-2واکسن کووایران برکت برای اخذ مجوز پایان خرداد ارسال می‌شود

طاهری: دعوتم به تیم ملی کشتی آزاد غافلگیر کننده بود

مرکز بهداشت جیرفت از فعالیت 25 واحد صنفی ممانعت کرد

فهرج بحرانی‌ترین عرصه فرسایش بادی در کشور

پرداخت 340 میلیون تومان وام به فرهنگیان در سال جدید

اعلام حذفیات کنکور سراسری 1400

نحوه تعویض آب رادیاتور خودرو

جزئیات مرگ آزاده نامداری/ قاضی شهریاری: خودکشی یا قتل آزاده نامداری هنوز تائید نیست!

قند خون چگونه موجب آسیب مغزی می‌شود؟

عوارض مصرف بیش از حد شکر و شیرینی

افزایش شهرهای زردکرونا وممنوعیت تجمعات در کرمان

بم در ایام عید نوروز میهمان نمی پذیرد

استاندار کرمان چهار پروژه را در چترود افتتاح کرد

استاندار کرمان: مدیران تا رفع مشکلات در کنار مردم باشند

ظریف: طرح اقدام سازنده ایران را بزودی از طریق دیپلماتیک اعلام می‌کنم

خنثی سازی توطئه هواپیما ربایی در مسیر اهواز _ مشهد

گرانی و مشکل معیشتی مردم راه‌ حل دارد

آغاز طرح زمستانه کتاب از امروز با حضور 925 کتابفروشی

تعرفه‌های انتخابات تا پایان اسفند چاپ می‌شود

واکسینه کردن کل کشور زمانبر است

استاندار کرمان: طرح های توسعه‌ای بلندمدت را فدای درآمد مقطعی نکنیم

طرز تهیه میرزاقاسمی؛ عطر و طعمی به یاد ماندنی

مزایای باورنکردنی تنفس عمیق را از یاد نبرید!

عادت‌های غلط که شما را در طول روز کم‌انرژی می‌کند

در این ساعت‌ها غذا بخورید تا کاهش وزن را تجربه کنید

پیش از شروع خانه‌تکانی چه باید کرد؟

آخرین آمار از وضعیت ویروس کرونا در کرمان

پیک چهارم کرونا رخ ندهد، سفرهای نوروزی انجام می شود/ سفر به کدام شهر‌ها و استان‌ها مجاز است؟

واکنش ستاد کل نیرو‌های مسلح به اظهارات اخیر وزیر اطلاعات

پَرکشیدن مرغ از کرمان ممنوع

10تُن آرد قاچاق از تریلر ومحموله روغن خوراکی اززیر زمین فروشگاه در بم کشف شد.

گزارش قالیباف به نمایندگان از سفر به روسیه

یک جوان محکوم به قصاص در کرمان به زندگی بازگشت

حین ورزش روزانه خسته می شوید؟ به این دلیل پزشکی توجه کنید

کولیوند به عنوان عضو ستاد انتخابات کشور منصوب شد

چرا لاغر شدن سخت‌تر است؟