آخرین مطالب

کابینه سیزدهم و تلاش برای تحقق اهداف ملی سیاسی

کابینه سیزدهم و تلاش برای تحقق اهداف ملی

  بزرگنمایی:

به گزارش نسیم شرق به نقل از ایرنا، فهرست کابینه دولت سیزدهم پس از گمانه زنی های بسیار ظهر امروز بیستم مردادماه از سوی آیت الله  «ابراهیم رییسی» رییس جمهوری و در راستای اجرای اصل 133 قانون اساسی برای بررسی و اخذ رای اعتماد به مجلس معرفی شد.

 بر اساس قانون، مجلس شورای اسلامی دو هفته برای بررسی کارنامه وزرای پیشنهادی و تصمیم درباره رای اعتماد به آن ها فرصت دارد. نام های پیشنهادی رییس جمهوری به مجلس برای تشکیل دولت سیزدهم و پس از مشورت ها و رایزنی ها حکایت از آن دارد که آیت الله رییسی کوشیده است تا نقش سیاست زدگی را در کابینه آینده خود تا حد امکان کاهش دهد.

محور دیگر تلاش های رییس جمهوری گردآورد افرادی با حداکثر هماهنگی و انسجام در مسیر پیشبرد برنامه های دولت است تا با همراهی و البته شتاب در همراهی مجلس، هیات دولت در سریع ترین زمان ممکن تشکیل شده و مسیر بهبود شرایط مردم هموارتر آغاز شود. جوانگرایی و میدان دادن به تجربه های تازه در عرصه کشور داری را هم می توان از نقاط قوت کابینه آینده (در صورت اخذ رای اعتماد) دانست.

فهرستی پس از مشورت های بسیار

انتخاب دولتمردان و وزرایی هماهنگ با رییس جمهوری یکی از مهم ترین دغدغه های همه روسای جمهور پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری است. آیت الله رییسی هم از این قاعده مستثنا نبوده و بر اساس خبرهای رسمی و غیررسمی از همان روزهای پس از پیروزی در انتخابات تلاش وی برای کنار هم قرار دادن افرادی با معیارهای مورد نظر آغاز شد.
در همین راستا، رییس جمهوری تلاش کرد تا در مسیر چینش کابینه از مشورت صاحب نظران و تحلیلگران بهره برده و در انتخاب دولتمردان کابینه از تجربیات مسئولان و دلسوزان سابق و کنونی کشور بهره برد.
از سوی دیگر و از همان روزهای ابتدای پیروزی آیت الله رییسی در انتخابات وی، سامانه ای از سوی رییس جمهوری منتخب به مردم معرفی شد تا تمام افراد جامعه بتوانند بهترین گزینه خود را برای تصدی پست های وزارت به رییس جمهوری معرفی کنند.

نیمه تیرماه هم از سوی دفتر  رییس جمهوری منتخب با برخی از چهره ها و تحلیلگران سیاسی و کارشناسان اقتصادی از جریان ها و گروه های مختلف سیاسی و فکری تماس گرفته و از آن ها خواست شد تا دیدگاه های خود را درباره موضوعات مختلف و مهم کشور ابراز کنند.

طی روزهای منتهی به معرفی اعضای کابینه هم آیت الله رییسی، با اساتید دانشگاه و نخبگان اقتصادی و اجتماعی جلسات متعددی برگزار و راهکارهای آن ها را برای تسریع در روند حل مشکلات کشور دریافت کرد.

همچنین رییس جمهوری پیش از این هم با تاکید بر اینکه که نزدیکانش در کار وی نه دخالت کرده و نه می کنند؛ تصریح کرده بود: «بنای ما در دولت جدید آن است که با همه کسانی که در جای جای دولت کنونی فعالیت دارند مشروط بر توجه داشتن به دغدغه های مردم، همکاری کنیم، شرط همکاری با دولت جدید، قبول داشتن من نیست، افراد باید کرامت مردم را حفظ کنند و از کار آنان گره گشایی نمایند، در این صورت می‌توانند همکار دولت باشند.»

مجموع این نظرات و پیشنهادات و مشورت ها مورد بررسی تخصصی و کارشناسی قرار گرفت. بسیاری از افرادی که معیارهای لازم را برخوردار نبودند یا از تخصص مورد نیاز را نداشتند یا مورد تایید نهادهای نظارتی نبودند از فهرست حذف شدند.

این غربال گری در چند مرحله صورت گرفت و سرانجام 19 دولتمرد دولت سیزدهم به شرح زیر به مجلس شورای اسلامی معرفی شدند؛ «جواد اوجی» وزارت نفت، «احمد وحیدی» وزارت کشور، «سید احسان خاندوزی» وزارت امور اقتصادی و دارایی، حجت الاسلام «سید اسماعیل خطیب» وزارت اطلاعات، «محمدمهدی اسماعیلی» وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، «سیدجواد ساداتی‌نژاد» وزارت جهاد کشاورزی، «سید عزت الله ضرغامی» وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، «حمید سجادی» وزارت ورزش و جوانان، «رضا فاطمی امین» وزارت صنعت، معدن و تجارت، «امین حسین رحیمی» وزارت دادگستری، «علی اکبر محرابیان» وزارت نیرو، «حسین امیرعبداللهیان» وزارت امورخارجه، «حسین باغ‌گلی» وزارت آموزش و پرورش، «حجت عبدالملکی» وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «بهرام عین‌اللهی» وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، «رستم قاسمی» وزارت راه و شهرسازی، امیر سرتیپ «محمدرضا قرایی آشتیانی» وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، «محمدعلی زلفی گل» وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، «عیسی زارع‌پور» ارتباطات و فناوری اطلاعات.

استقلال و فراجناحی بودن رییس جمهوری به ویژه در شرایط کنونی کشور و میزان مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری از اهمیت ویژه ای برخودار است که به نظر می رسدآیت الله رییسی هم از همان ابتدای ورود به کارزار انتخابات و پیروزی در آن، بر این نکته مهم آگاه بوده است. رییس جمهوری چه در زمان حضور در وزارت کشور برای ثبت نام در انتخابات، چه در زمان تبلیغات انتخاباتی و روزهای مناظره و چه پس از پیروزی در انتخابات و نشست های خبری، بر این مهم تاکید کرده است که در عرصه اجرایی کشور و رقابت های انتخاباتی به صورت مستقل حاضر شده و به نظر می رسد کابینه دولت سیزدهم هم در مسیر همین استقلال چیده شده است.

در انتظار همراهی مجلس

با اعلام اسامی وزیران پیشنهادی در کابینه سیزدهم؛ مجلس به مدت دو هفته فرصت دارد تا درباره رای اعتماد به آن ها تصمیم بگیرد. «سید نظام الدین موسوی» سخنگوی هیات رییسه مجلس درباره فرآیند بررسی و رای اعتماد به وزرای معرفی شده گفته است: وزیران پیشنهادی برای معرفی برنامه های خود در کمیسیون‌های تخصصی حضور خواهند یافت و در مدت یک هفته بررسی‌ها در کمیسیون‌های مجلس صورت خواهد گرفت و پس از یک هفته نتیجه بررسی کمیسیون‌ها در صحن علنی مجلس مطرح خواهد شد.

سخنگوی هیات رییسه مجلس درباره زمان رای اعتماد به وزرای پیشنهادی گفت: از روز شنبه و بعد از اعلام وصول اسامی وزرای پیشنهادی، اسامی در کمیسیون‌های تخصصی بررسی می‌شود که این بررسی تا پایان هفته آینده به طول خواهد انجامید و جلسه رای اعتماد پس از ایام تاسوعا و عاشورا برگزار خواهد شد.

هماهنگونه که اشاره شد، آیت الله رییسی مردان دولت خود را برپایه یک تفکر مشخص و با توجه به شرایط کنونی کشور برگزیده و به مجلس معرفی کرده است؛ بر همین اساس موضوع اخذ رای اعتماد تمامی اعضا به عنوان مهره های مشخص شطرنج برنامه های دولت سیزدهم؛ اهمیت ویژه دارد. تاکید بر اهمیت رای آوردن کل لیست کابینه از آن روست که چنین رایی برای حفظ انسجام تیمی دولت و برهم نخوردن پیوستگی کاری میان اعضای پیشنهادی در مقطع کنونی ضروری به نظر می رسد.

دولت در آغاز کار بیش از همیشه نیازمند اعتماد مجلس است تا با تمام توان کابینه را تشکیل داده و در ادامه با همراهی دو قوه، مسیر بهبود شرایط کشور هموارتر طی شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

مهران غفوریان سکته قلبی کرد

شهرداری فهرج با کمبود اعتبار رو برو است

سردار سلامی: ما خادمیم، مردم حاکم هستند/نهضت آبرسانی با شتاب بیشتری پیش خواهد رفت

اولین نمایشگاه‌ رسانه‌های برتر ایران آذر جاری برگزار می‌شود

مجتمع نیمه تمام ارشادِ فهرج در حال نابودی!

استاندار کرمان: مردم زلزله‌زده زرند با فوریت اسکان داده می‌شوند

فوت و فن‌ تهیه رب انار؛ سالم و خانگی

خطر ابتلا به کرونا از سطوح فروشگاه‌ها بسیار کم است

2 محصول دانش‌بنیان گیاهی موثر بر درمان کرونا در کرمان رونمایی شد 2 محصول دانش‌بنیان گیاهی موثر بر درمان کرونا در کرمان رونمایی شد

پس‌لرزه‌های بازداشت «پزشک قلابی» در شرق کرمان

فارس استانی پرظرفیت در بخش های کشاورزی، معادن، بازرگانی و تجارت

رونمایی از سامانه مشاوره رایگان

زنگ خطر سکته مغزی و سرطان با این سبزی قطع می‌شود

بازداشت پزشک قلابی در بم

هشدار درباره سلامت دودکش‌ها با آغاز فصل سرد

تصادف تا سقف 8 میلیون به کروکی نیاز ندارد

داروی آنتی‌بادی آسترازنکا تا 67 درصد خطر مرگ کرونا را کاهش می‌دهد

سرعت مراجعه دانش آموزان برای تزریق واکسن در کرمان

مدیران سریعتر دانش‌آموزان را در کلاس‌ها توزیع کنند

برخورد با خودروهای شوتی در بم 43 درصد رشد دارد

انجام هفته‌ای 2 بار آزمایش کرونا، سهم دانش‌آموزانی که واکسن نزنند

بازداشت مهندس اتمی نیروی دریایی آمریکا به اتهام افشای اسرار محرمانه

تیم ملی کشتی فرنگی با 4 طلا و 2 برنز نایب قهرمان جهان شد

مرمت چند مجموعه در ارگ بَم

مثبت شدن آزمایش برخی زائران اربعین در کرمان

توضیحات دادستان بم درباره دستگیری یک جاسوس

آغاز صدور کارت واکسن کرونا دیجیتال به زبان فارسی و انگلیسی

سیب درختی گلباف در راه بازار

13 خاصیت تخمه کدو برای حفظ سلامت بدن

خطر ابتلای سیگاری‌ها به کووید-19 شدید 80درصد بیشتر است

سرعت وزش باد در مناطق شرق و جنوب شرق کرمان شدت می‌گیرد

آماده باش نیروهای امدادی و خدماتی سیستان و بلوچستان/ دستور تخلیه روستاهای در معرض خطرداده شد

انهدام شبکه قاچاق زیرزمینی سوخت در شرق کرمان

زائران فریب سودجویان را نخوردند ، مرز بسته است

نوبت‌دهی واکسیناسیون کرونا برای سنین 12 سال به بالا آغاز شد

هلاکت سرکرده یک گروهک تروریستی توسط وزارت اطلاعات

تعداد زائران اربعین حسینی(ع) از 16 میلیون نفر فراتر رفت

پرداخت وام ودیعه مسکن تسریع می شود/ مکاتبه وزارت راه با بانک مرکزی برای تعدیل ضمانت‌ها

علامتی که بدن 1 ماه قبل از سکته قلبی نشان میدهد

پرداخت قبض برق قسطی شد

قبل و بعد از واکسن کرونا چه کنیم ؟

جزئیات نحوه ورود انواع واکسن‌های کرونا به زنجیره واکسیناسیون کشور

یک احوالپرسی ساده؛ 3 فوتی، 7 بستری و 15 مبتلای کرونایی

رییس جمهوری:مدارس،مهر بازگشایی‌ شود/منع بکارگیری ‌بازنشستگان در ادارات

ضوابط جذب سربازان امریه سازمان‌های دولتی

زائران اربعین نتیجه آزمایش کرونا همراه داشته باشند

مرز‌های زمینی برای زائران اربعین بسته است

60 لیتر سهمیه بنزین مهر 1400؛ امشب

غبار روبی و عطر افشانی گلزار شهدای فهرج

کرمان در جایگاه اول رفع نقاط پرحادثه جاده ای